مركز رشد

آشنایی با مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان

مقدمه 

مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی و منابع طبیعی گیلان با حمایت دفتر تجاری سازی و انتقال فناوری سازمان متبوع، حسب درخواست تاسیس مرکز رشد توسط مرکز تحقیقات کشاورزی ومنابع طبیعی گیلان و نیز درخواست  پارک علم و فناوری استان گیلان و تشریک مساعی و پیگیری های مجدانه هر دو دستگاه، نهایتاً در وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و سازمان تحقیقات ، آموزش و ترویج کشاورزی تصویب و همزمان با سی و چهارمین فجر انقلاب اسلامی ایران افتتاح گردید.بی شک این مرکز در استان گیلان به عنوان یکی از قطب های مهم کشاورزی کشور با حدود 430 هزار هکتار اراضی کشاورزی و رتبه چهارم کشوری از نظر نسبت اراضی کشاورزی به کل وسعت استان(حدود 30 درصد) و تولید سالانه بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن تولیدات کشاورزی، دامی و شیلاتی، و نیز اشتغال حدود 47 درصد از جمعیت شاغل استان در بخش کشاورزی (22 درصد بالاتر از میانگین کشور) در سایه وجود موسسات تحقیقات استانی،ملی و بین المللی ، و مراکز آموزشی و دانشگاهی زمینه ساز افزایش تولید و اشتغال در بخش کشاورزی با محوریت اقتصاد دانش بنیان خواهد بود. براین اساس، مرکز رشد کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان آمادگی دارد تا با جذب و پذیرش هسته ها و واحد های فناور،نقش خود را در مسير توسعه کشاورزی استان ایفا نماید.

 

آرمان 

استقرار اقتصاد دانش محور مبتنی بر اصول کشاورزی و منابع طبیعی و کسب رتبه برتر تولید و کاربرد فناوری های نوین بخش کشاورزی و منابع طبیعی در شمال کشور.

 

ماموریت

بهره گیری از ساز و کارهای مناسب برای توسعه موسسات دانایی محور در راستای برقراری ارتباط بین مراکز تحقیقاتی و تولیدی حوزه کشاورزی و منابع طبیعی با رویکرد توسعه فناوری و اقتصاد بخش کشاورزی و منابع طبیعی و ایجاد اشتغال مولد و تخصصی.

 

اهداف

  •  تجاری سازی نتایج تحقیقات کاربردی کشاورزی و منابع طبیعی و تولید ثروت
  •  تبدیل دستاوردهای پژوهشی به طرح­های کارآفرین و ایجاد زمینه­ های کارآفرینی و حمایت از نوآوری و خلاقیت نیروهای محقق جوان مبتکر
  • توسعه شرکت­های فناور دانش بنیان
  •  کمک به رونق اقتصاد کشور، بویژه در استان گیلان و منطقه شمال کشور مبتنی بر فناوری تولید و توسعه­‌ی محصولات کشاورزی و فرآیندهای فناوری قابل عرضه به بازار

 

 

دوره رشد مقدماتی 

واحدهايي كه در شناسايي ايدة محوري ابهاماتي داشته باشند و يا جهت تكميل تيم كاري خود نياز به زمان داشته باشند، مي‌توانند به عنوان هسته‌هاي فناوري  براي ورود به دورة رشد مقدماتي اقدام كنند.دوره اي حداکثر 6 ماهه است که در آن، به افراد و يا گروه­هاي مستعدي که داراي ايده هاي نوآورانه صنعتي هستند، مشاوره و آموزش­هاي لازم براي آشنايي با بازار، شناسايي گروه کاري، تثبيت ايده کاري و هويت حقوقي مستقل داده مي شود.

در صورت موفقيت در اين دوره مقدماتي و کسب هويت مستقل حقوقي، واحدهاي نوپا مي توانند متقاضي استقرار در مرکز رشد شوند. زمان اين دوره تا 9 ماه قابل افزايش است .

 

دوره رشد

واحدهاي متقاضي استقرار در مركز رشد، چنانچه  شرايط پذيرش را داشته باشند، مي‌توانند براي ورود به دورة رشد اقدام كنند. در صورت پذيرش درخواست متقاضي، شرط استقرار در مركز رشد و برخورداري از خدمات اين دوره، داشتن ماهيت حقوقي و يا آمادگي براي ثبت شركت/مؤسسه مي‌باشد. مدت دوره‌هاي رشد حداكثر سه سال است كه با شرايط ويژه‌ مي‌تواند تا دو سال ديگر تمديد شود. ارایة خدمات در قبال پرداخت هزينه و بر اساس تعرفه‌هاي مصوب صورت مي‌گيرد.

 

پذیرش واحد

پذيرش واحد در مرکز رشد بر اساس نتايج ارزيابي شوراي فناوري مرکز رشد از ترکيب نيروي انساني ،ايده کاري و برنامه کاري ارائه شده ، به شرح زير صورت مي گيرد.

2-1-ترکيب نيروهاي همکار و سهامداران واحد:

2-1-1-حداقل دو نفر اعضاي تمام وقت شامل :

- يک نفر با مدرک کارشناسي يا بالاتر (عضو موسس با دارا بودن حداقل 20% از سهام واحد)

- يک نفر کارشناس يا بالاتر (عضوموسس يا همکار)

2-1-2- حداقل يک نفر کارشناس خبره و يا محقق با سابقه پژوهشي در زمينه تخصصي فعاليت واحد (مشاور يا موسس)

** تبصره1 : شرايط بالا در خصوص مدرک تحصيلي، در صورت وجود افراد خلاق و نو آور مي تواند با تشخيص کميته پذيرش تغيير کند.

2-2-ايده کاري دانش محور با جنبه هاي اقتصادي

2-3-برنامه کاري مناسب ومتناسب با موضوع فعاليت

 

مستندات قابل دریافت

شرکت ها و هسته ها 
 فرآیند پذيرش ایده های فناور در مركز رشدکشاورزی و منابع طبیعی گیلان
 دریافت فرمها
آمار کلی واحدهای جذب و پذیرش شده از ابتدای تاسیس تاکنون
آمار کلی واحدها و هسته های موجود در مرکز رشد
دستاوردهای مرکز رشد

 

تماس مرکز رشد :     

 مرتضی صادقی ، کارشناس مرکز رشد 

 شماره تلفن همراه :  09112433187 

 شماره محل کار 01333690064   01333690113       (داخلی 261 )

  ایمیل : m.sadeghy@areeo.ac.ir                                     

  

              

 

 


6.0.3.0
گروه دورانV6.0.3.0